boston-ma
boston-ma
boston-ma
boston-ma
boston-ma
boston-ma
boston-ma
boston-ma
boston-ma

Kızıl yapraklarıyla sonbaharda Boston

Boston dendiği zaman akla ilk gelen sonbaharda yaprakların parlak bir kızıla dönmesi olsa gerek. Boston’da sonbahar kendi başına bir görüngü, başka hiçbir şeye benzemeyen, mutlaka görülmesi gereken bir olgudur. Kendini bu ehlîleştirilmiş vahşi ülkenin güzelliğinde kaybetmek isteyenlerin sonbaharda Boston’dan daha uzağa gitmeleri gerekmez. Ama siz Boston’u yılın başka bir zamanı ziyaret ediyor olsanız bile, yine de görecek birçok şey vardır.

Öğrenci dostu

Her şeyden önce Boston bir üniversite kasabasıdır ve bu konuda oldukça da iyidir. Dünyanın en iyi okullarından ikisi olan MIT ve Harvard’ın yanı sıra, geniş alanlarda eğitim veren birçok başka okula ev sahipliği yapan Boston, öğrenmeye hevesli bir öğrenci için bir bilgi cennetidir. Bu yüzden Boston, çoğulcu bir yapıya sahip, gelecekten ümitli bir üniversite öğrencisi kitlesine sahiptir, ki bu Boston’a enerjik ve umutlu bir hava verir.

Boston’un çoğunlukla bir üniversite kasabası olması onun aynı zamanda son derece eğlenceye açık bir yer olduğu anlamına gelir. Gece hayatı barları ve gece kulüpleri ile gerçekten gezmeye değer olmakla beraber, biraz gayret edenler iyi bir üniversite partisi bile bulabilirler. Çoğu zaman öğrencilerin partileri, özellikle gençler için sıradan gece kulüplerinden çok daha eğlenceli bir hal alır. Öğrencilerin yarattığı eğlence partilerle de sınırlı değildir, parkta frizbi oynamak gibi en basit aktivitelerden bile çok rahat zevk alan insanlardır üniversite öğrencileri. Unutmayın ki en kuvvetli dostluk bağları üniversite ortamında ortaya çıkar.

Amerika’nın tarihi yapıtaşı

Belli üniversite ortamının yanı sıra, Boston kültürel bir simge, Amerikan tarihinin önemli bir yapıtaşıdır. Amerika’nın Bağımsızlık Bildirgesinin imzalanması ve ardından çıkan Amerikan özgürlük mücadelesinin tetiği olan olay, Boston Çay Partisi burada olmuştur. Bu yüzden kültürel bir deneyim yaşamak isteyenler için bu ve benzeri olayları kutlayan birçok müze ve anıt Boston’da tabii ki de mevcuttur. Amerikan bağımsızlığının kalbi olan Boston’un halkı da bir o kadar vatanseverdir ki Boston’un Amerikan futbol takımına “Yeni İngiltere Vatanseverleri” adı verilmiştir.

Neden Boston?

Boston aynı zamanda, bir üniversite kasabası olmasının yanı sıra, Yeni İngiltere bölgesinin kültürünün bir parçası olarak, Amerika’nın aydınlanma ve özgür düşünce konusunda bir kalesidir. Boston halkı genel olarak çok iyi eğitim görmüş insanlardır ve başka kültürlere açıktırlar. Bu yüzden Boston yabancı öğrenciler için hem halka karışması hem de evde hissetmesi mümkündür. Bu özellikleri ile İstanbul Yurtdışı Eğitim olarak İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin için Boston’ı öneriyoruz.