houston-tx
houston-tx
houston-tx
houston-tx
houston-tx
houston-tx
houston-tx
houston-tx
houston-tx

‘Kovboy eyaleti’

Texas eyaletinin başkenti Houston, Los Angeles ve Chicago gibi şehirlerle rekabet edebilecek derecede, 2 milyonun üzerinde muazzam bir nüfusa sahip olan, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şehirlerinden biridir. Texas çoğu zaman bir “Kovboy Eyaleti” olarak bilinir, çoğu insan tarafından vahşi batıyla özdeşleştirilir. Ve insanın aklına Kovboylar ve Kızılderililer, öğlen vakti silahlı düellolar, kanun dışı kahramanlar ve yılan-yağı satıcılarını getirir. Düşünülenin aksine bugün Houston Amerika’nın ve hatta belki de dünyanın en gelişmiş ve modern şehirlerinden biridir. Endüstriyel ve teknolojik olarak gelişmiş, petrol gibi doğal kaynaklar konusundan zengin ve Houston gibi bir liman şehrine sahip olan Texas eyaleti teorik olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin geri kalanına ihtiyacı olmaksızın başarılı ve kendi başına bir ekonomik güç olabilecek potansiyele sahiptir. 

NASA Uzay merkezi

Houston Amerika’daki sayılı NASA uzay merkezlerinden birine ev sahipliği yapar. NASA Uzay Merkezini gezerken, uzay programının ufak detaylarıyla, evreni araştırma sistemiyle tanışan kişi adeta kendini uzayın boşluğunda kaybedebilir. Bu turun bir parçası olarak, gerçek bir astronotla beraber öğle yemeğiyeme fırsatı bile bulanilir. Astrofizik dünyasına ilgi duyan herkes için, NASA Uzay Merkezi paha biçilemez bir tecrübedir ve mutlaka en azından bir kere bu ortamda bulunulmalıdır. Uzay Merkezi’nin yanı sıra Houston’da ayrıca bir de Doğal Bilimler Müzesi bulunur ve burada okyanuslar ve doğal afetler dâhil olmak üzere, dileyen buraya gelip dünyanın doğal düzeni hakkında bilgi edinebilir.

Sanat & Müzik

Sanat konusuna gelindiğinde de Houston geride kalmaz. Öncelikle herkese Güzel Sanatlar Müzesine giderek, şehrin yüksek kültürünü tecrübe etmesi önerilir. Burada antik zamanlardan bugüne, sergilenen gelmiş geçmiş birçok sanat eserini ve hatta fotoğraf sergilerini gözlemleyebilirsiniz. İlgi alanı daha çok müziğe meyilli olanlar için ise, Houston Senfoni’yi ziyaret etmelerini öneririz. Burada klasik müziğin ince kültürünün yanı sıra, başka müzik dallarının senfonik yorumlarını da dinleyebilirsiniz. Son olarak da renkli bir müzikal tiyatro ve komedi deneyimi için mutlaka en az bir kere Music Box Theater’a gidilmelidir.

Eğlence hayatı

Tabii ki çoğu büyük şehirde olduğu gibi Houston’da da kayda değer bir gece hayatı mevcuttur.  Genel anlamda akla gelebilecek her türlü zevk ve tarza hitap edebilecek birçok bar ve gece kulübü bulmak mümkündür. Yine de daha önce de bahsedildiği gibi Texas’ın bir “kovboy eyaleti” olmasından dolayı Houston’daki gece hayatının kayda değer bir kısmı, Amerikan kırsal batı kültürüne hitap eden barlardan oluşmaktadır. Yeni deneyimler kazanmayı sevenler için paha biçilemez bir tecrübe olabilir.

Neden Houston?

Texas genel olarak daha muhafazakâr bir eyalet olarak görünse de, büyük bir şehir olan Houston genel olarak daha modern ve aydınlanmıştır. New York ve Los Angeles gibi diğer büyük şehirler kadar olmasa da, oldukça çoğulcu bir şehirdir. Her türlü özgeçmiş ve toplumsal sınıftan insanı barındırır. Bu yüzden yabancı bir öğrencinin rahatlıkla uyum sağlayıp, kendini evinde hissetmemesi için hiçbir neden yoktur. Ayrıca Texas’ın halkı doğaları gereği oldukça sıcakkanlı ve dost canlısı insanlardır. Büyük bir çoğunluğu başka kültürlere karşı da meraklıdır. Bu nedenle İngilizce öğrenmek için Houston’a giden bir öğrencinin, özellikle yerel halk ile iletişim kurmaya teşvik edileceği bir ortam oluşacağından, pratik yapması için elinde kayda değer fırsatlar olacaktır. Ayrıca herkes İngilizce konuştuğu için öğrencinin en basit işlemler için bile derste öğrendiklerini kullanmak zorunda olması, pratik yapması için çok önemli bir zemin oluşturur. Bu yüzden İstanbul Yurtdışı Eğitim, İngilizce öğrenmek isteyen bireyler için Houston’u kesinlikle önermektedir ve en kaliteli hizmeti sunacağının garantisini vermektedir.

OKUL SEÇENEKLERİ