oxford
oxford
oxford
oxford
oxford
oxford
oxford
oxford

‘The city of dreaming spires’

Oxford İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan ‘the city of dreaming spires’ diye anılan harika kulelere ev sahipliği yapan, en yeni binasının yaklaşık 100 yıl önce yapılmış olduğu, tarih kokan, bilim dolu küçük bir şehirdir. Şehrin en önemli unsuru kuşkusuz ki Oxford Üniversitesi’dir. Burada üniversite tek bir merkezde bulunmamaktadır, aksine şehrin tamamına yayılmıştır; aslında şehir Oxford Üniversitesi’nden oluşuyor diyebiliriz. Şehrin nüfusunun çoğunluğunu, üniversiteye ve dil okullarına gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Bu yüzden bir öğrenci şehri olarak anılmaktadır. Şehirde her milletten insanı görmek mümkündür. Bu nedenle de ilim ve kültür yuvası olduğunu söyleyebiliriz.

Şehrin her yerinde üniversitenin kolejleri vardır ve bu binaların büyük bir kısmına ücretsiz olarak girilebilmektedir. Aynı şekilde gitmek isteyeceğiniz müzelerin çoğunluğu da ücretsiz hizmet vermektedir. Mutlaka şehrin simgesi olmuş olan kulelerden birinde, şehrin muhteşem güzelliğini bir de kuşbakışı görmenizi tavsiye ederiz.

Bisiklet ulaşımı

Yaygın ulaşım aracı bisiklettir. Yollar buna göre düzenlendiğinden, kolayca bisikletle her yere gidebilirsiniz. Üniversiteye bisikletiyle giden akademisyenleri, öğrencileri görmek mümkündür. İngiltere’nin birçok yerinde olduğu gibi, burada da yemyeşil parklar göreceksiniz. Güneşli olan günlerde genelde insanlar vaktini bu parklarda çimlere uzanarak geçirir. 

Harry Potter deneyimi

Aslında çoğumuz bu şehre aşinayız, çünkü Harry Potter filmindeki bazı sahneler, bu okulun binalarında çekilmiştir. Bu durum da şehirdeki hediyelik eşya dükkânlarına oldukça yansımıştır. Her yerde Harry Potter simgeli eşyalar görmek de mümkündür. 

Eğitim ve kültür şehri

Oxford eğlence hayatından ziyade, eğitim yönüyle ağır basan bir şehirdir. Ancak eğitim için orada bulunan genç popülasyon elbette gece hayatını da yok saymayacaktır. Güzel müziğin çıkış noktalarından birisi olarak da görülür aynı zamanda Oxford, Radiohead gibi. Aynı zamanda Oscar Wilde, J R R Tolkien gibi birçok ünlü yazar da burada eğitim almıştır. 

Özellikle yaz döneminde çok daha hareketli olmaktadır. Dünyanın her yerinden öğrenciler buraya geldiği için bir kültür cümbüşünü içinde barındırmaktadır. Bu da restoranlarına, kafelerine renkli bir çeşitlilik olarak yansır. Popülasyonun çoğu orada eğitim için bulunduğundan, halk genel olarak kültürlü, bilgili ve inanılmaz cana yakınlardır. Şehir çok büyük olmadığı için sürekli orada yaşayan insanlarla tanışıp, kendinizi evinizde hissetmeye başlamanız an meselesidir.

Neden Oxford?

Halen daha bahçelerinde Shakespeare’ın oyunlarının oynandığı, önemli araştırmaların yapıldığı; daracık sokaklarında yürüyüş yaparken tarih ve kültürü en üst noktalara kadar hissedebileceğiniz bir yerde dil eğitimi deneyimi yaşamak istiyorsanız, İstanbul Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak size dünyanın eğitim merkezi olan Oxford’dan daha iyi bir yer sunamayız!