bristol
bristol
bristol
bristol
bristol
bristol

Tarihi bir şehir

463,000 kişilik nüfusu ile Bristol İngiltere’nin 10. en büyük şehridir. Tarihi olarak Gloucestershire ve Somerset arasında paylaşılan şehir, Roma İmparatorluğundan günümüze dayanan çok zengin bir tarihe de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Bristol, Yeni Dünya Amerika’ya keşiflerin başladığı önemli şehirlerden biridir ve Venedikli John Cabot, Bristol’dan kalkan bir gemi ile, Vikinglerden beri Kuzey Amerika kıtasına ayak basan ilk Avrupalı olmuştur. 

Kültürel bir merkez

İngiltere’nin en popüler turistik şehirlerinden biri olan Bristol, ayrıca birçok kültürel aktiviteye de ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde her yıl birçok festival düzenlenmektedir ve bunların arasında Bristol Uluslararası Balon Festivali, Bristol Uluslararası Uçurtma Festivali, Bristol Liman Festivali ve Şakşak Festivali bulunmaktadır. Ayrıca şehir birçok tiyatro ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde ayrıca birçok restoran ve son derece geniş kapsamlı bir gece hayatı da bulunmakta, her zevke hitap eden barlar bulunmaktadır. 2010’da İngiltere’nin en müzikal şehri seçilen Bristol, 1970’ten beri punk, funk, dub ve siyasi bilinci bir araya getiren guruplara ev sahipliği yapmış olup, ayrıca İngiliz Hip Hop müziğinin de doğum yeridir. 

Ulaşım

Şehir kayda değer bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Şehrin toplu taşıma sistemi çoğunlukla otobüs güzergahlarından oluşmakta olmakla beraber, iki adet şehir içi tren yoluna da sahiptir. Ayrıca şehir merkezinden feribot hizmetleri de bulunmaktadır. Bristol’da ayrıca Londra Paddington’a kadar giden hızlı tren yolu ve de birçok şehriler arası tren yolu ulaşım olanakları bulunmaktadır.

OKUL SEÇENEKLERİ