Dil Eğitiminde Sıkça Sorulan Sorular "SSS"

Karar Aşaması

-

Neden Yurtdışı Eğitimi tercih etmeliyim?

+

Başarılı bir yurtdışı eğitim tecrübesinin en önemli koşulu, hazırlık devresinde ön araştırmaların en doğruşekilde yapılmasıdır. İstanbul Yurtdışı Eğitim bu noktada ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri ücretsizdanışmanlık hizmeti çerçevesinde size sunacaktır.

Hangi ülkede dil eğitimi almalıyım?

+

Kendinize en uygun programı seçebilmek için hedeflerinizi belirlemeli, bu doğrultuda eğitim almakistediğiniz programı ve bu programın mevcut olduğu ülkeleri ve şehirleri araştırmalısınız. Ülkeseçiminizde gideceğiniz ülkenin vize şartları, çalışma koşulları, iklimi gibi daha pek çok konu kararınızıetkileyecektir. Bizlerin görevi karar verme sürecinizde, kararınızı kolaylaştıracak her türlü bilgi akışınısağlamak, bilgilerin karşılaştırılması ve analizi aşamasında size yardımcı olmak ve nihayetinde kararvermenizi sağlamaktır.

Hangi dil okulunu seçmeliyim? En pahalı olanı doğru tercih midir?

+

Her zaman “en pahalı okul en iyi seçenektir “ tezi doğru değildir. Okulun yetkili kuruluşlarca onaylıolması, tecrübesi, sunduğu eğitim, konaklama imkanları, indirimleri, kampanyaları karar aşamasındadikkate alacağınız hususların başında gelir.

Dil kurslarında yaş sınırı var mıdır?

+

16 yaşını doldurmuş yetişkinler (bazı okullarda 18+) yurtdışında dil kurslarına katılabilirler.18 yaş altıöğrenciler için yaz aylarında “yaz okulu programları” düzenlenir. Bazı dil okullarında 50 yaş ve üzeri dileğitimi programları da mevcuttur.

Dil kursuna katılmak için seviyem ne olmalıdır?

+

Başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar dil programı bulmak mümkündür. Sınav hazırlık kursları,veya mesleki dil kursları gibi özel programlarda belirli bir seviyede dil bilgisi şartı aranır.

Dil eğitimine ne zaman başlayabilirim?

+

Genel Dil Programlarına her Pazartesi başlamak mümkündür. Ancak başlangıç seviyesindeki dil eğitimi,akademik yıl kursları, sınav hazırlık programları gibi özel programlar için belirli başlangıç tarihlerimevcuttur.

Dil okullarında ne kadar süre ile eğitim alabilirim?

+

Pek çok dil okulunda 1 haftadan 52 haftaya kadar dil programları mevcuttur.

Kurs süremi belirlerken nelere dikkat etmeliyim?

+

Her bireyin yabancı dil bilgisi, yeteneği, eğitimine ayırabileceği vakti ve bütçesi farklı olduğundan eğitimsüresi buna paralel olarak değişkenlik gösterir. Ancak farklı bir kültürde yaşamak, çevreye, okula veyeni arkadaşlıklara alışmak bir adaptasyon süreci gerektiğinden, bu süreyi de göz önündebulundurmanızı öneririz.

Dil kursuna ne zaman kayıt yaptırmalıyım?

+

Öğrencilerimizin kayıtlarını olabildiğince erken bir tarihte yaptırmaları, erken kayıt avantajları, ödemekonusunda esneklik sağlanabilmesi, ekonomik fiyatlarla uçak bileti temini, vize işlem süresi açısındanönem taşır. Bu nedenle kurs başlangıç tarihinden en az 3 ay öncesinde işlemlere başlamanızı tavsiyeederiz.

Konaklama seçenekleri nelerdir?

+

İsterseniz konaklamanızı kendiniz ayarlayabilir veya okulun sunduğu yurt, aile yanı, öğrenci evi, otelkonaklaması seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Yurt konaklamasında özel banyolu veyapaylaşımlı banyolu, tek veya iki kişilik oda alternatifleri sunulurken, aile yanı konaklamada genellikle tekkişilik oda mevcuttur. Aile yanı konaklama öğrenciningittiği ülkenin kültürünü bire bir yaşayaraköğrenmesine olanak sağladığı gibi maliyet açısından dauygun bir konaklama tipidir.Uzun süreli eğitimalmayı planlıyorsanız, ilk 4-8 haftalık süre için okuldan konaklama satın alabilir, sonrasında kendinizefarklı bir konaklama alternatifi araştırabilirsiniz. Konaklama konusunda kararınızı verirken yemek dahil(kahvaltı veya yarım pansiyon) konaklama seçeneklerini de değerlendirmenizi öneririz.

Yolculuğa Hazırlık

+

Hangi ülkelerde vizesiz eğitim alabilirim?

+

Yeşil pasaport sahipleri Schengen ülkelerinde (İngiltere, İrlanda hariç diğer Avrupa ülkeleri) 90 günekadar vizesiz eğitim alabilirler. Diğer tüm ülkelerin normal ve yeşil pasaportlara vize uygulamasımevcuttur.

Vize başvuru sürecim nasıl olacak ?

+

Bir ülkeye vize başvurusunda bulunmak, büyükelçiliklerin sürekli değiştirdikleri sistemler doğrultusundadoğru vize evraklarını hazırlamak ve bir yığın prosedürle uğraşmak oldukça stresli ve zaman alıcı biriştir. Amacımız yurtdışına gidecek olan öğrencilerimize vize işlemlerinde gerekli olabilecek her tür bilgiyivererek hızlı ve sorunsuz bir şekilde vize almalarını sağlamaktır. Vize bekleme süreci vizenin türüne veülkelere göre değişkenlik göstermekte beraber 2-8 hafta arası sürmektedir.Unutulmamalıdır ki tüm vizebaşvurularında vize reddi riski bulunmakla birlikte, “ücretsiz vize danışmanlığı hizmetimiz” vizebaşvurunuzun doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

Uçak biletimi satın almak için vizemi beklemeli miyim?

+

Vizeniz onaylanmadan önce uçak biletinizi almanızı kesinlikle önermiyoruz. Bilet rezervasyonuyaptırabilirsiniz ancak rezervasyonunuzu takip etmeyi unutmayınız.

Havaalanından karşılama almalı mıyım?

+

İsterseniz okuldan havaalanı transferi satın alabilirsiniz. Bu hizmet kapsamında, havaalanında bir taksişirketi tarafından karşılanır ve konaklayacağınız adrese kadar transferiniz sağlanır. Karşılamaesnasında oluşabilecek herhangi bir probleme karşı, iletişim kuracağınız “acil numaralar” yolculuköncesinde size bildirilir.

Seyahat ve sağlık sigortası yaptırmalı mıyım?

+

Schengen ülkeleri, İrlanda, Avustralya gibi bazı ülkeler vize başvurusunda sunulmak üzere; eğitimsüresince ortaya çıkabilecek acil ihtiyaçları ve sağlık sorunlarını kapsayan seyahat ve sağlık sigortasınızorunlu tutarlar. İngiltere ve diğer bazı ülkelerde zorunlu olmamasına rağmen, öğrencilerimize sigortayaptırmalarını tavsiye ederiz.

Yurtdışında paraya ihtiyacım olduğunda ne yapacağım ?

+

Türkiye'de açtıracağınız TL hesabınıza ait banka kartı ile çok az masraf ödeyerek yurtdışında bulunanbankaların ortak atm’lerinden para çekmeniz mümkündür. Ayrıca ailenizin size western union,moneygram gibi banka transfer yöntemleri ile de para göndermesi mümkündür. Oturma izni gerektirenuzun dönemli vizeniz var ise, pek çok ülkede o ülke sınırları içindeki bir bankada hesap açtırmanız damümkündür.

Yurtdışında ehliyetim geçerli midir ?

+

Eski tip ehliyetler pek çok ülkede 6-12 ay arasında kullanılabilir. Bu sürenin sonunda o ülkenin ehliyetinialmak için sınava girmek gerekir.1 Ocak 2016 tarihli yeni ehliyet yasasıile çıkan yeni tip çipli ehliyetlerinyurtdışında geçerlilik açısından eskisinden hiç bir farkı yoktur. Yeni ehliyetlerin sağladığı en büyükavantaj Yunanistan gibi bazı ülkelerde araç kullanmak için Turing Kurumutarafından verilen “Uluslararası Ehliyet” zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır.

Hangi ülkeler dil eğitim süresince çalışma izni verir ?

+

İrlanda, Malta, Avustralya, Kanada, Fransa gibi bazı ülkelerde, belirli koşulları taşımak şartıyla, dileğitimi süresince yarı zamanlı çalışma izni mevcuttur.

Eğitim süresi sonunda kalış süremi ve vizemi uzatabilir miyim ?

+

Vize ve kalış süresi ile ilgili uygulamalar ülkelere göre farklılık gösterir.

Eğitim

+

Dil seviyem nasıl belirlenecek?

+

Okulların büyük bir bölümü, ilk eğitim günü öğrencinin dil seviyesini yazılı ve sözlü seviye tespit sınavıile belirlerken, bazı okullar seviye belirleme sınavını online sistem üzerinden yapılmak üzere öğrencileremail yoluyla gönderirler.

Dil okullarında sınıflar nasıl belirlenir?

+

Dil seviyesi ve öğrencilerin milliyetlerine göre belirlenir.

Dil okullarında sınıflar kaç kişiliktir?

+

Bire-bir kurslar, küçük grup kursları, sınav kursları gibi özel programlar haricinde genellikle 10-15kişiliktir.

Bir kur ne kadar sürede tamamlanır?

+

Dil okullarında belirli aralıklarla seviye tespit sınavı yapılır. Ortalama 4-6 hafta arası yapılan busınavlarda başarı gösteren öğrenciler bir üst kura geçiş yaparlar

Kurs bitiminde sertifika alabilir miyim ?

+

Kursa devam etmiş olmanız koşuluyla, eğitim süreniz sonunda dil seviyenizi belirten sertifikanızıalabilirsiniz.

Kursumla ilgili bir problem yaşarsam kiminle iletişim kuracağım?

+

Eğitiminiz süresince her an yanınızda olacak ve yardıma ihtiyacınız olduğunda iletişim kurabileceğiniz İstanbul Yurtdışı Eğitim başarılı ve mutlu bir yurtdışı eğitim tecrübesinin anahtarı olacaktır.