new-york
new-york
new-york
new-york
new-york
new-york
new-york
new-york
new-york
new-york
new-york

“Büyük Elma”, “Dünyanın Merkezi”, “İmparatorluk Şehri” (veya) New York

“Büyük Elma”, “Dünyanın Merkezi” ve İmparatorluk Şehri” gibi isimlerle anılan New York dünyanın en büyük metropollerinden biridir. Muazzam sayıda ve çeşitlilikte bir nüfusa sahip olan şehir akıl almaz hızdaki temposuyla çok dinamiktir ve bu tempoya alışkın olmayan insanlar için ilk aşamada baş döndürücü olabilmektedir. Şehrin siluetini oluşturan gökdelenler insanların yıldızlara ulaşma isteğinin bir tezahürü ve şehrin genel imajının manifestosu olarak okunabilir. Şehirde hayat öylesine hızlı akmaktadır ki zamanla bunu ifade etmek için özel bir tabir olan “New York dakikası” ifadesi türetilmiştir. Nitekim, pek çok film ve dizide de New York sokakları aceleyle koşan insanlar, hızla akan bir trafik ve sokak satıcılarıyla resmedilmiştir. Üstelik New York bu hızını sadece gündüzleri değil, günün pek çok saatinde muhafaza eder. Bu özelliğinden ötürü de dünya çapında “uyumayan şehir” olarak bilinmektedir.

  • Beysbol & Amerikan Futbolu

New York, Amerikan kültürünü temsil etmek açısından ülkenin en önde gelen şehirlerinden biridir. Bununla paralel biçimde, Amerika denince akıllara ilk gelen sembollerden olan Özgürlük Heykeli ve Empire State binası gibi pek çok önemli yapıyı da bünyesinde bulundurmaktadır. Yine Amerikan sporunu ve hatta daha genel haliyle Amerikan kültürünü temsil eden beysbol alanında da en önemli takımlardan biri olan New York Yankee’leri ve onların ev sahipliğini yaptıkları ikonik Yankee Stadyumu bu şehirde bulunmaktadır. Her ne kadar son yıllarda beysbol Amerikan futbolu karşısında popülaritesini kaybetmiş olsa da hala birçok New Yorklu aile fanatiklik derecesinde Yankee’leri desteklemektedir.

  • Yeşil Parklar

Bünyesinde bulundurduğu devasa gökdelenler ve Amerika’nın genelinde yaygın olan müstakil bahçeli evler yerine insanların apartman dairlerinde yaşamaları sebebiyle akıllarda oluşturduğu “beton yığını” imajının aksine New York’ta şehir merkezlerinde dahi parklar bulunmaktadır. Pek çoğumuzun en çok izlenen ve en sevilen Amerikan dizilerinden biri olan “Friends”ten aşina olduğu üzere Manhattan’ın merkezinde Amerika’nın en ünlü şehir parkı olan Central Park bulunur. Dizinin pek çok sahnesinin çekildiği yer olan “Central Perk” adlı kafenin isminin Central Park’a gönderme yapan eğlenceli bir kelime oyunu olduğu düşünülmektedir. Bu büyük park şehir hayatının stresinden kurtulmak için ideal bir yerdir. 

  • Uyumayan Şehir

Amerika’da alkol tüketebilme ve satıl alabilme yaşı ile ilgili yaş sınırı pek çok ülkeye oranla yüksek olup, bu yaş azami 21 olarak belirlenmiştir. Ancak, yaşı tutanlar ve meraklıları için New York gece hayatı çok renklidir. Şehirde İrlanda usulü barlardan, elit caz kulüplerine, gençlere hitap eden çılgın gece kulüplerinden, şık ve sakin barlara kadar hemen herkesin zevkine uygun olarak çok geniş bir yelpazede gece hayatı seçenekleri sunulmuştur. New York’un dünya çapında “uyumayan şehir” olarak anılmasının bir diğer sebebi de çılgın gece hayatıdır. 

  • Ulaşım

New York’ta ağırlıklı olarak kullanılan ulaşım aracı metro sistemidir. Bunun yanında, şehrin hızlı akışına uyumlu biçimde taksi, Uber veya Lyft servisleri de diğer yaygın ulaşım seçenekleridir.