toronto
toronto
toronto
toronto
toronto
toronto

En yaşanılası şehir

Ontario eyaletinin başkenti olan Toronto, Kanada'nın en büyük şehri ve ticaret merkezidir. Kuzey Amerika'nın en ünlü beş gölünden biri olan Ontario Gölü kıyısında yer alan kentin nüfusunun yarısı yabancılardan oluşmaktadır. 2015 yılında Ekonomist Dergisi tarafından dünyada en yaşanılası şehir olarak seçilen Toronto, kozmopolit yapısının da etkisiyle tiyatro, müzik ve kültürel açıdan oldukça zengin bir şehirdir. Bunun yanında, şehir hayatı pek çok Kanada şehri gibi farklılığı mümkün kılan, kültürel çeşitliliğin olduğu bir sosyal hayat anlamına gelmektedir. Şehrin güvenli ve yaşam maliyetinin karşılanabilir düzeyde olması öğrenciler tarafından tercih edilme sebebidir. Gelişmiş bir ulaşım ağına sahip kentte, yeraltı alışveriş merkezleri ve metro istasyonları bulunmaktadır. 

  • Zengin kültür sanat aktiviteleri

Toronto’nun kültürel anlamda oldukça zengin bir şehir olduğu su götürmez bir gerçektir. Şehirde pek çok tiyatro, müze ve konservatuar bulunmaktadır. Kraliyet Alexandra Tiyatrosu ve Toronto Senfoni Orkestrası bunların en önemlilerindendir. Bunun yanında şehir bünyesinde devasa bir halk kütüphanesini de barındırmaktadır. Bu kütüphanede, hemen her türlü yayın kolaylıkla bulunabilmektedir. Genel olarak, Toronto’da müzik, sanat ve kültürel faaliyetler oldukça çeşitli ve gelişmiştir.

  • Çekim merkezleri

Şehrin en önemli simgelerinden biri olan ve yüksekliği 500 metreden fazla olan CN Kulesi gözlem ve iletişim kulesi olarak kullanılmaktadır. Kule bir demir yolu şirketi tarafından radyo kulesi olarak tasarlanmıştır ve 2009 yılına kadar dünyanın en yüksek binası olarak kabul edilmiştir. Günümüzde, birçok televizyon ve medya şirketi tarafından haberleşme kulesi olarak kullanılmakla birlikte, kuleye turistik turlar da düzenlenmektedir ve CN Kulesi’nden şehrin büyük bir kısmı izlenebilmektedir. 

Dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan ve günümüzde hala korunabilen Niagara Şelaleleri şüphesiz ki tüm dünya için önemli olan, paha biçilemez güzellikteki doğal hazinelerinden biridir. Toronto, Niagara Şelalelerine oldukça yakındır ve buraya günlük geziler yapmak mümkündür. Bu gezilerde, şelalenin huzur veren sesi eşliğinde temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Niagara Şelalelerine ek olarak, Ontario Gölü’ne ulaşım da Toronto’dan oldukça kolaydır. Toronto’yla ABD’nin New York eyaletinin arasında bulunan bu göl Amerika’yı Kanada’dan ayıran, Büyük Göller adıyla bilinen, Kuzey Amerika kıtasının en büyük göllerinden biridir. Ayrıca, Toronto dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan Toronto Hayvanat Bahçesine ev sahipliği yapmaktadır.