brighton
brighton
brighton
brighton
brighton
brighton

Deniz kenarındaki Londra “ London By The Sea”

İngiltere’nin güney kıyısında yer alan ve geçmişte sakin bir balıkçı kasabası olan Brighton, günümüzde ılıman iklimi, kozmopolit yapısı, çağdaş ve özgürlükçü yaşamı,  restoranları ve hareketli gece yaşantısı ile İngiltere’nin en popüler merkezlerinin başında gelir. Çoğu zaman “Deniz kenarındaki Londra” olarak anılan ve yaz aylarında turistlerin yoğun olarak rağbet ettiği Brighton’ın en önemli cazibe merkezlerinden birisi de sahilidir. Yaklaşık 530 metre uzunluğunda olan ‘Brighton Pier’ iskelesi üzerinde bulunan restoranlar, eğlence merkezleri, lunapark ve dev dönme dolap akşam saatlerinde bambaşka bir görünüme bürünür. Sahilde yemeğinizi paylaşmak için can atan ve akşamları sesleriyle sizi yalnız bırakmayan martılar şehrin simgesidir. 

  • Ilıman iklim

Brighton’ın havası İngiltere’nin diğer bölgelerine oranla daha az yağışlı ve ılımandır. Yaz aylarında  hava sıcaklığı size Türkiye’deki ilkbahar veya sonbaharı anımsatacaktır. Kış aylarının ise oldukça soğuk olduğunu söylemeliyiz.

  • Öğrenci şehri 

University of Brighton, University of Sussex ve pek çok dil okuluna ev sahipliği yapar. Öğrenci şehri olarak da anılan Brighton, Londra gibi büyük bir şehirde yaşamak istemeyen ancak Londra’dan çok fazla uzaklaşmak istemeyen öğrenciler için idealdir. 

  • Kolay ulaşım

Londra’ya tren ile sadece 55 dakika mesafede olan Brighton’da ulaşım oldukça kolaydır. Şehir içinde çoğu yere yürüyerek gidebilir, bisiklet veya otobüsle seyahat edebilirsiniz. 

  • Gezelim & görelim 

Brighton tren istasyonundan şehrin içine doğru ilerledikçe karşımıza çıkan London Road, North Lane, Churchill, Meydanı, Brighton Marina’da alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza bulmak mümkündür. Özellikle the Lanes’de tasarım giysi, ayakkabı veya aksesuar satan mağazalar ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Brighton‘ın açık pazarlarında vintage ürünlerin satıldığı tezgahlar alıcıların akınına uğrar. Alışveriş demişken dükkanların çoğunun 17:00de kapandığını hatırlatmalıyız! Bu saatten sonra sahile gidebilir, meydanlarda sokak müziği yapan müzisyenleri dinleyebilir veya sahildeki onlarca restorandan birinde oturup İngiliz’lerin geleneksel yiyeceği ‘ fish & chips’ in tadına bakabilirsiniz. Kraliçenin eskiden yazlık olarak kullandığı, Hint mimarisinden izler taşıyan Royal Pavillion Brighton’un simgesel yapılarından biridir. Denizin tam ortasında yer alan, pek çok yangın ve fırtınanın etkisiyle artık kullanılamaz halde olan ve Brighton manzarasını eşsiz yapan West Pier ziyaretçilerin ilgi odağıdır.  Brighton aynı zamanda bir festivaller şehridir. Sadece yaz aylarında değil,  yıl boyunca şehirde en büyük sanat festivalinden, komedi, yemek, müzik,kısacası her zaman bir etkinlik bulmak mümkündür. Temmuz ayında Avrupa’nın en büyük“ sahil festivali” ne ev sahipliği yapan Brighton ziyaretçilerin akınına uğrar. Bu arada Brighton’un gece hayatından bahsetmeden geçmeyelim. Gündüzleri yaşanan sakinliğin aksine şehrin gece hayatı çok hareketlidir. Gece kulüpleri, barlar ve publarda sabaha kadar eğlenmek mümkündür. 

  • Çevreyi keşfedelim

7 ayrı tepeden oluşan, muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Seven Sisters Country Park'ta saatlerce yürüyüş yapabilir veya Devil's Dyke'ı ziyaret ederek saatler süren bir yürüyüşün ardından tepede sıcak çikolata içerek günüzü noktalayabilirsiniz. Bu arada Lewes , Rottingdean , Worthing gibi Brighton'a yakın kasabaları ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. 

  • Neden Brighton ? 

Eğlence ve sakinliği aynı anda bulabileceğiniz bir şehirde dil eğitimi almak istiyorsanız, İstanbul Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak size martılar şehri Brighton’ı öneriyoruz.