liverpool
liverpool
liverpool
liverpool
liverpool

Bir Liman Şehri

Yaklaşık 500,000 kişilik bir nüfusa sahip olan Liverpool şehri, İngiltere’nin önde gelen tarihi limanları arasında  bulunmaktadır ve İngiltere’nin ilk ticari limanları arasındadır. İngiliz ve İrlandalı göçmenlerin Amerika’ya göç sırasında kullandıkları başlıca liman şehirleri arasında yer alan Liverpool, kültürü, mimarisi ve ulaşım imkanları ile tanınmaktadır. Bir liman şehri olmasından dolayı Liverpool, ayrıca “Liverpool Denizcilik Ticari Şehri” adıyla anılan, UNESCO Dünya Mirasları Sit Alanı statüsüne sahip, Liverpool’un şehir merkezinde bulunan 6 adet alana da ev sahipliği yapmaktadır. Bu 6 alanın arasında ünlü Pier Head, Albert Limanı ve William Brown Caddesi de bulunmaktadır.

Müzik Kültürü

Beatles Rock gurubunun doğum yeri olan Liverpool, müzik kültürü ile tanınmakta ve Guinness Dünya Rekorları tarafından Dünya Pop Müziğin Başkenti olarak tanımlanmaktadır. Beatles’ın yanı sıra, Liverpool ayrıca birçok büyük müzisyen çıkarmıştır ve dünyanın en eski senfoni orkestralarından biri olan Liverpool Philharmonic Orkestrasına da ev sahipliği yapmaktadır. Liverpool ayrıca Londra’dan sonra İngiltere’nin en çok sanat galerisi, müze, tiyatro ve parkları olan şehridir. 

Sanat ve kültürün yanı sıra, Liverpool ayrıca spor alanında da önemli bir rol oynamaktadır. Dünyanın en ünlü futbol kulüpleri arasında yer alan Liverpool ve Everton spor kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır.

Eğlence ve Gece Hayatı

Liverpool eğlence ve gece hayatı konusunda da oldukça ideal bir şehirdir. Gece hayatı konusunda Trip Advisor tarafından Manchester, Leeds ve hatta Londra’nın bile ilerisinde olarak gösterilen Liverpool, şehrin değişik yerlerinde sayısız bar, gece kulübü, komedi kulübü ve canlı müzik mekanları bulunmaktadır. Concert Meydanı, St. Peter Meydanı ve yanındaki Steel, Duke ve Hardman Caddeleri, aralarında Alma de Cuba, Blue Angel ve Korova da dahil olmak üzere, şehrin en ünlü gece kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır.

OKUL SEÇENEKLERİ