manchester
manchester
manchester
manchester
manchester
manchester

Endüstri merkezi

2,5 milyonu aşkın nüfusuyla Londra’dan sonra İngiltere’nin 2. Büyük şehri olan Manchester’ın ekonomisi endüstri ve hizmet sektörüne dayanır ve kent Londra’dan sonra en çok yatırım çeken İngiliz kentidir. Şehrin mimari yapısı tarihsel olarak farklı dönemlerden izler taşımakta ve pek çok farklı mimari örneğini içinde barındırmaktadır. Ancak, kırmızı tuğlaların ağırlıklı olarak kullanıldığı yapılar Manchester denince akla gelen mimari dokunun en belirgin örnekleri olmuştur. 

Eğitim alanında öncü

Manchester sadece dil eğitimi alanında değil, lisans ve yüksek lisans programları anlamında da yoğun şekilde ilgi görür. Şehirde, Didsbury College, Crew College, Alsager College, Domestic and Trades College, City of Manchester College of Higher Education ve Hollings College’in birleşmesiyle oluşan Manchester Metropolitan University farklı ülkelerden gelen uluslararası öğrencilere eğitim vermektedir. Buna ek olarak, Royal Northern College of Music de, bazı programlarında Manchester Metropolitan University ve University of Manchester işbirliği yaparak yürütmekte ve bu programlarda müziğin farklı dallarında eğitim almak isteyen öğrencilere eğitim verilmektedir. 

Sosyal imkanlar

Şehirde çekim merkezlerini oluşturan bölgeler arasında Albert Square, St. Peter’s Square, Picadilly Gardens, Chorlton Water Park sayılabilir. Manchester çok dinamik sosyal ve kültürel bir hayata sahiptir. Sayısız müze ve tiyatroya sahip olmanın yanı sıra şehirde birçok restoran, bar ve eğlence mekanı da bulunmaktadır. Manchester şehri ayrıca dünyanın en popüler ve taraftar sayısı en yüksek futbol kulüplerinden biri olan Manchester United’a da ev sahipliği yapmakta, bu kulübün maçları şehre gelen ziyaretçi sayısında önemli rol oynamaktadır.

Neden Manchester?

Siz de farklı kültürlerden öğrenciler ile tanışabileceğiniz, akademik anlamda kendinizi geliştirebileceğiniz bir şehirde eğitim almak istiyorsanız İstanbul Yurtdışı Eğitim olarak sizlere Manchester’ı öneriyoruz.