cambridge
cambridge
cambridge
cambridge
cambridge
cambridge
cambridge

Akademik prestijin adresi

Cambridge, Birleşik Krallık'a bağlı bir İngiltere şehridir. Dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi, %20'nin üzerinde öğrenci nüfusu ile şehrin hareketliliğini sağlayan en büyük etkendir. 2001 yılı Birleşik Krallık nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 22.153 iken, öğrenci ile birlikte bu sayı 108.863 ulaşmıştır. Fakat şehirsel alan güney Cambridgeshire bölgesinin bir kısmını içine aldığından nüfus yaklaşık olarak 130.000'e varmaktadır. Üniversite, ünlü Cavendish Laboratuvarı, King's Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi'ni içinde barındırır. Oxford’la beraber, Birleşik Krallık ve hatta belki de dünyanın en eski ve saygın üniversitesi olan Cambridge Üniversitesi 31 farklı yüksekokula sahiptir ve şehrin her tarafına yayılmıştır. Akademik yıl boyunca 16,000’i aşkın öğrenciye ev sahipliği yapan bu üniversitenin en eski yüksekokulu Peterhouse 1284’te, en yeni Cambridge yüksekokulu Robinson ise 1977’de kurulmuştur. 

Öğrenci şehri

Uluslararası öğrenciler arasında Cambridge Üniversitesi hiç şüphesiz ünlüdür ve bütün dünyada tanınan ve saygın bir üniversitedir. Ancak bu şehir aynı zamanda birçok diğer saklı harikaları da içinde barındırmaktadır. Cambridge şehri bütün dünyada öğrenimde mükemmeliyeti merkezi olarak itibar kazanmıştır ve bu sayede devasa bir uluslararası öğrenci topluluğunu içine çekmektedir. Şehrin kendisi zaten öğrenciler için, öğrencilerin ihtiyaçları göz önüne alınarak inşa edilmiştir ve hemen her türlü zevke ve ilgi alanına hitap etmektedir. 

Our Lady, İngiliz Şehitleri Kilisesi ve şehrin güney ucundaki Addenbrooke Hastanesi'nin bacası Cambridge şehrinin ufkunda yükselmektedir. Tüm bunların yanı sıra, oldukça nezih ve üst seviyede yaşam standartlarına sahip şehir, Londra’dan 1 saat uzaklıkta yer almaktadır. Cam Nehri ve çok sayıda küçük kasaba ve köylerle çevrili kentin; çok sayıda tiyatro, restoran, sinema, modern alışveriş merkezi ve her türlü sosyal ve kültürel olanakları mevcuttur. Ayrıca, yazılım ve biyosistem endüstrilerine sahip Silicon Fen yüksek teknoloji bölgesinin kalbindedir.

Bisiklet ulaşımı

Cambridge, yeterli miktarda bisiklet yollarının olmasından dolayı ulaşımı kolay bir şehir olarak kabul edilir. Birçok öğrenci bisikletleriyle rahatça şehrin her tarafını gezebilmektedir ve şehrin her tarafında sıra sıra park edilmiş bisikletler görmek hiç de sıra dışı bir durum değildir. Ayrıca bu genç öğrenci cemiyetinden dolayı Cambridge’de daima canlı ve kültürlü bir atmosfer hâkimdir. 

Çeşitli aktiviteler

Cambridge Nehrinde sandallarla gezmek ayrı bir etkinliktir ve her ziyaretçinin denemesi önerilmektedir. Cambridge deneyiminin standart bir parçası olan bu faaliyet birçok öğrenci için Cambridge’de öğrenim görmenin en önemli vurgularından biridir. Nehirden nehir kıyıları ve kıyılardaki kolejleri gözlemlemek mümkündür ve bahar zamanı bu nehir kıyıları çiğdemler ve fulyalarla örtülüdür. Geceleri nehri gezmek isteyenler için ışıklı sandallar da mevcuttur.

Cambridge’in öğrenci merkezli doğasından dolayı öğrenciler için akşamları birçok rahatlama olasılığı mevcuttur.  Öğrenciler için çok popüler olan birçok bar, birahane ve gece kulübü mevcuttur. Hatta bazı yerlerde uluslararası öğrenciler için özel geceler düzenlenmektedir. Bu tür ortamlarda yabancı öğrenciler yerel öğrencilerle rahatlıkla kaynaşabilirler.

Neden Cambridge?

Bir öğrenci şehri olmasından dolayı Cambridge’e giden bir dil öğrencisi rahatlıkla başka öğrencilerle kaynaşacağı için burada iletişim kurmak da kolay olacaktır. Öğrenci ne kadar iletişim kurarsa İngilizcesi mutlaka o kadar gelişecektir. Bu nedenlerden dolayı Cambridge İngilizce öğrenmek için en ideal yerlerden biridir. Sonuç olarak İstanbul Yurtdışı Eğitim öğrencilere Cambridge’i kesinlikle tavsiye etmektedir.