new-york-ny
new-york-ny
new-york-ny
new-york-ny
new-york-ny
new-york-ny
new-york-ny
new-york-ny
new-york-ny
new-york-ny
new-york-ny

“Büyük Elma”, “Dünyanın Merkezi”, “İmparatorluk Şehri” (veya) New York

New York şehri en basit tabiri ile Amerika’nın en önemli kültür merkezlerinden biridir. Çoğu zaman Büyük Elma, Dünyanın Merkezi, İmparatorluk Şehri ve bu gibi isimlerle anılan New York, muazzam nüfusu, renkli ve boyun eğmez bir ruhu olan, sayısız kültür ve kökenden gelen bir kültür mozaiğidir. Çok kısa bir zaman anlamına gelen “New York dakikası” terimi, şehrin inanılmaz dinamik temposundan türemiştir. New York fikrinin akıllarda bıraktığı portrede, sokaklar işlerine koşan insanlar ve sokakta sosisli sandviç satan satıcılarla doludur ve şehrin heybetli göklerini süsleyen muazzam gökdelenler insanın yıldızlara ulaşma isteğinin bir sembolüdür.

Beysbol & Amerikan Futbolu

New York şehri Özgürlük Heykeli ve Empire State Binası gibi bir çok kültürel kent simgesine ev sahipliği eder ve bunlardan biri de ikonik Yankee stadyumu ve bu stadyumun ev sahipleri New York Yankee’leridir. Son yıllarda beyzbol oyunu çok daha popüler olan Amerikan futboluna karşın, Amerika genelinde düşüşte olsa da, Yankee’ler hala New York’un gurur kaynağıdır ve bir çok New York’lu , aileleri gibi bu takımı fanatik bir şekilde desteklemeye devam eder.

Yeşil Parklar

Bünyesinde bulundurduğu devasa gökdelenler ve Amerika’nın genelinde yaygın olan müstakil bahçeli evler yerine insanların apartman dairlerinde yaşamaları sebebiyle akıllarda oluşturduğu “beton yığını” imajının aksine New York’ta şehir merkezlerinde dahi parklar bulunmaktadır. Manhattan’ın merkezinde, Amerika’nın en ünlü şehir parkı Central Park bulunur vekayda değer bir bitki örtüsüne sahiptir. New York sakinleri bu bir nebze kırsallık hissi veren bölgeden yararlanarak günlük şehir hayatının stresinden kurtulabilirler.

Uyumayan Şehir

New York’ta gece hayatı harikadır. Gerek geleneksel İrlanda usulü barlar olsun, gerek caz kulüpleri, gerekse gece kulüpleri olsun, New York’ta herkesin zevklerine hitap eden bir eğlence kültürü mevcuttur. Boşuna denmemiştir ki, New York asla uyumayan şehirdir.

Neden New York?

New York,İngilizcesini geliştirmek isteyenler için sınırsız olanak sağlar. Yerli halkın çoğunlukla İngilizce konuşmasının yanı sıra, prospektif İngilizce öğrencisinin bölge sakinleri ile iletişim kurması için sayısız neden olacaktır. New York’ta yürümek dışında en çok kullanılacak taşıma araçlarından biri metro sistemidir ve her iki durumda da kaçınılmaz bir şekilde öğrenci yerel halkla iletişim kurmak zorunda kalacaktır. Bunun yanı sıra, taksi tutmak gereken durumlar olması da olağan dışı değildir ve bu durumlarda UBER ya da Lyft servislerinden yararlanmak, fiyatları düşürmenin yanı sıra, iletişim kurmaya açık bir sürücü ile karşılaşma olasılığını artıracaktır. Bunun yanı sıra öğrenci New York’ta bulunduğu süre içerisinde, alışveriş yapmak ve bir restoranda yemek yemek gibi en basit işlerini halledebilmek için mecburen sürekli olarak İngilizce konuşmak zorunda olduğu için, bu onların bol miktarda pratik yapması için bir fırsat olacaktır. Bu sebeplerden dolayı İstanbul Yurtdışı Eğitim olarak, sizlere eğitiminizi ‘Asla Uyumayan Şehir’de alarak unutamayacağınız bir deneyime dönüştürmenizi tavsiye ederiz.