chicago-il
chicago-il
chicago-il
chicago-il
chicago-il
chicago-il
chicago-il
chicago-il
chicago-il
chicago-il
chicago-il

‘Rüzgarlı şehir’

Soğuk ikliminden dolayı ‘Rüzgârlı Şehir’ olarak bilinen Chicago, Illinois eyaletinin başkenti ve Amerika’nın en büyük şehir merkezlerinden biridir. New York ve Los Angeles’tan sonra Amerika’nın nüfusu en büyük şehirlerinden olan Chicago, aynı zamanda ufkunu açmak isteyen bir sanatçı için de bir kültür merkezidir. Çoğunlukla görsel sanatlara vurgu yapan Chicago, ayrıca müziğe ilgi duyanlar için de caz ve blues tarzı müzikleri ile mükemmel bir tat sunar.

Sokak sanatları

Chicago sokaklarında yürürken duvarları süsleyen grafiti ve diğer sokak sanatlarını fark etmemek mümkün değildir. Grafiti genel olarak vandalizme yol veren bir sanat türü olsa bile, Chicago’da kültürün ayrılmaz bir parçası olarak görülür. Sokak sanatlarının bir bölümü gerçekten yasa dışı olsa bile bu her zaman doğru değildir. Çünkü bazı mal sahiplerinin grafiti sanatçıları tutup, kendi özel mülkleri üzerinde para karşılığı birer sanat eseri yarattırması olmadık bir şey değildir. Bunun yanı sıra birçok sokak sanat stüdyosuyıllar boyunca Chicago’da yetkililerle birlikte çalışıp, sanatçıların özgürce ve yasal bir biçimde grafiti yapabileceği, açık ve umumi bölgeler yaratmayı başarmıştır. Gerçeği söylemek gerekirse, sokak sanatlarına ilgi duyanların kendilerini bu güzelliğin içinde kaybetmek için Chicago sokaklarından daha uzağa gitmeleri gerekmez.

Diğer yanda daha geleneksel sanat türleri ile ilgilenenler için de Chicago’da seçenekler az değildir. Kendilerini yerel Chicago bazlı sanatçıların çalışmalarında kaybetmek isteyenler Chicago Sanat Enstitüsüne gidebilirler. Burada neo-klasik resimlerden soyut resimlere, post-modern sanat tarzlarına kadar her türlü zevke hitap eden sanat eserlerini görmek mümkündür. Uzun lafın kısası, sanat Chicago kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır.

Eğlenceli sokaklar

Bölgenin müziği caz ve blues, şehrin kültüründe çok önemli bir rol oynarken, aynı zamanda gece hayatında da kendini açık bir şekilde gösterir. Şehri süsleyen caz kulüplerinin yanı sıra, Chicago sokaklarında sokak müzisyenleri tarafından gece gündüz müzik çalınır. Ayrıca Chicago, kendi zaten blues’dan türemiş olan rock müziğine Amerika’da öncülük etmiş yerlerden biridir ve rock müziğinin kendisi de Chicago kültürüne kalıcı olarak kazınmıştır. Bugün Chicago’da her türlü zevke hitap eden müzik dinlemek mümkündür. Yalnız bunların kökeninde daima şehrin caza olan ilgisi yatar.

Neden Chicago?

İngilizce öğrenmek isteyenler için Chicago sayısız olasılık sağlar, çünkü halkın büyük çoğunluğunun ana dili İngilizcedir. Öğrenci burada işlerini halledebilmek için, gerek alışveriş yaparken, gerek bir restoranda yemek yerken gerekse arkadaşları ile sohbet ederken, İngilizce kullanacağı için bol bol pratik yapma olanağı olacaktır. Ayrıca Chicago çok çeşitli kültür ve kökenden oluşan oldukça büyük bir nüfusa ev sahipliği yaptığı için yabancı bir öğrenci için halka karışıp yerel halkla iletişim kurması zor olmayacaktır.

Sonuç itibari ile Chicago İngilizcelerini istedikleri seviyeye getirmek isteyenler için mükemmel bir fırsattır. İstanbul Yurtdışı Eğitim Chicago’ya yaptığınız gezinin kesinlikle değerli olacağına ve eğer bizimle gitmeyi seçerseniz size mümkün olan en yüksek kaliteli hizmeti sunacağına garanti verir.

OKUL SEÇENEKLERİ