madrid
madrid

İspanya’nın Başkenti

Madrid, 1992 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiş olan, hepimizin adına ünlü futbol takımları Atletico Madrid ve Real Madrid’den aşina olduğumuz, futbol aşığı ve geceleri uyumayan bir şehir olarak tanımlanabilir. İspanya’nın başkenti Madrid, aynı zamanda Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. ‘Siesta-fiesta’ kültürünü yaşatan, insanın asla ayrılmak istemeyeceği bir Akdeniz şehridir. Akdeniz iklimini paylaştığımız için sıcakkanlılıkları, fiziksel özellikleri ve bazı kültür özellikleri bakımından çoğu zaman Türklere benzedikleri söylenir.

Kolay Ulaşım

En kalabalık şehirlerden biri olmasına rağmen, trafik çok rastlanabilecek bir durum değildir. Çünkü dünyadaki en iyi metro hatlarından birisine sahiptir ve bu metro sisteminin çok kullanışlı ve kolay olduğunu, bu şehirde kaybolmanın neredeyse imkânsız olduğunu söylerler. Bu yüzden turistler de halk gibi sürekli metroyu kullanmaktadır, otobüsler ise genellikle geceleri metronun kapalı olduğu saatlerde kullanılır.

Görkemli Meydanlar, Heykeller ve Müzeler

Şehirde birçok görkemli meydan vardır. Bunlardan en meşhuru da Puerta del Sol’dur. Şehrin sembolü olarak bilinen ‘ayı ve kocayemiş’ heykeli, turistlerin ilgisini çeken yerlerin başında gelir. Don Kişot ve Sancho Panza’nın heykellerinin bulunduğu meydan, Krallık Sarayı, Modern Sanatlar Müzesi, Prado Müzesi, Reina Sofia Müzesi görülmeye değer olan yerlerindendir. Futbol aşığı ziyaretçiler, aynı zamanda Real Madrid Stadı’nı görmeden dönmek istemezler.

Madrid Mutfağı

Diğer İspanya şehirlerinde olduğu gibi, çoğu yemekte deniz ürünleri bulunmaktadır. Tapas, paella ve tortilla denemeniz gereken yemekleri arasındadır. Yemekleri ağır ağır yiyip, yemek sonrası sohbet edip keyif yapmayı çok severler. Hayattan zevk almayı seven ve bunu da hakkıyla yerine getiren insanlardır. Her görüşe saygılı ve açıktırlar. Şehre indiğiniz gibi sımsıcak bir Akdeniz şehrine geldiğinizi hemen hissedersiniz. İnsanları çok yardımsever, çok sıcakkanlıdır.

Sosyal Hayat ve Gece Hayatı

Özellikle yazlarının inanılmaz sıcak olduğu bu şehirde, hayat hiçbir zaman durmaz. Sürekli sokaklarda insanlar görmek mümkündür, hatta geceleri gündüzlerinden daha fazladır. Her sokaktan Flamenko seslerini duyulur, dans aşığıdır Madrid’liler. Hafta içlerinde de gece hayatı bitmez.  Saat mantıkları bizimkinden epey farklıdır; akşam yemeği gece 10 civarında yendiği için, gece hayatı da 1-2’den sonra başlamaktadır. Tabii bu durum çalışma şekillerinde de geçerlidir. Siesta vakitlerinde açık yer bulmanız çok zordur. Öğle vakti kapanan dükkânlar, restoranlar akşam 6-7 civarında tekrar açılırlar. Her dükkânın kapısında ‘horario’ adı altında tablolar asılıdır ve bu tablolarda açılış, kapanış ve ‘siesta’ saati yazmaktadır. Turistlerden de buna saygı göstermelerini beklerler.

Neden Madrid?

Siz de Latin kültürünü doya doya hissedeceğiniz; farklı kültürlerden insanlarla tanışıp kaynaşabileceğiniz, eğlenceli bir dil okulu deneyimi yaşamak istiyorsanız, İstanbul Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlere kültür başkenti seçilmiş olan Madrid’i öneriyoruz.