barselona
barselona
barselona
barselona
barselona
barselona
barselona
barselona
barselona
barselona
barselona

FC Barselona’nın Evi

Barselona;İspanya’nın Katalonya Özerk Topluluğu bölgesine ait olan, harika mimarisiyle, kumsalıyla gidenleri büyüleyen,dünyanın en güzel şehri sorusuna birçok kişinin vereceği cevap olan şehirdir.  Dünyada bu kadar çok tanınmasının bir diğer sebebi de FC Barcelona takımının futboldaki başarısındandır. Aynı zamanda da dünyada en çok turist alan şehirler arasındadır. 

Gaudi & Muhteşem Mimari

Barselona’yı anlatmaya başlamadan önce şüphesiz söylememiz gereken isim Gaudi’dir. Çoğu kişi Barselona’yı Barselona yapan şeyin Gaudi olduğunu söyler. Çünkü Barselona’daki Sagrada Familia, Güell Parkı gibi en çok konuşulan yerlerin arkasında hep Gaudi vardır. Gaudi eserlerinde doğadan etkilenerek mimari ve doğayı birleştirmiştir. Bu da daha önce eşi görülmemiş eserlere yol açmıştır. Eseri La Sagrada Familia ‘bitmeyen kilise’ olarak biliniyor. Çünkü Gaudi eseri tamamlayamadan ölmüştür ve o zamandan beri halen daha yapımına devam edilmektedir ve eserin 2026 yılında bitmesi öngörülmektedir. Bunun dışında yine görmeden dönmemeniz gereken bir diğer yer de,Font Màgica’dır. Burası Barselona’nın en büyük çeşmesidir, aynı zamanda da aşıkların buluşma noktası olarak da bilinir. Aynı zamanda Picasso ve Dali gibi önemli isimler de burada yaşamıştır ve bu isimlerin müzeleri de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Modern ve gotik mimariyi bir arada taşıyan, sokakları cetvelle çizilmiş gibi kare kare bölünmüş bir şehir düzenine sahip olan Barselona mutlaka sizi de büyüyecek ve orta çağa götürecektir.

Doğal Güzellikler

Şehrin doğal güzelliklerine gelecek olursak Tibidabo Dağı’ndan bahsetmemiz gereklidir. Çünkü nostaljik tramvay ile çıktığınız bu 520 metre yüksekliğindeki dağdan göreceğiniz manzara paha biçilemez olacaktır. Aynı zamanda da yaz aylarında en çok vakit geçirilmek istenen yer olan kumsalı da çok temiz ve görülmeye değer. 

Yemek Kültürü

Halkı neşeli, güler yüzlü ve yardımseverdir. Yeme düzenleri az az ama sık bir düzendedir. Çalışma saatleri, uyku düzenleri bizimkinden daha farklıdır. ‘siesta’ ve ‘fiesta’ mantığı İspanya’nın her yerinde olduğu gibi burada da etkisini göstermektedir. Siesta vakitlerine restoranlarda kafelerde problem yaşamamak için dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü burada gün ortasında iş yerlerini 1 2 saatliğine kapatıp, daha sonradan açmak onlar için çok doğal bir gelenektir. Ve gelen turistlerin de buna saygı duymasını beklerler.

Eğlence Hayatı

Gece hayatı yine İspanya’nın her yerinde olduğu gibi oldukça hareketlidir. Gece çok geç saatlerde başlayan eğlenceler genellikle sabaha bağlanmaktadır. Dans etmeyi çok severler bu yüzden sokakta her an dans eden insanlar görmeniz mümkündür. Mutlaka gitar çalan müzisyenleri dinlemeli, Flamenko gösterilerini mutlaka izlemelisiniz. Sokakta hayat çok aktiftir; sokak sanatçıları, ressamlar, müzisyenler sokağı canlı tutarlar. Dünyada ‘the city that never sleeps’ yani uyumayan şehirlerin arasında Barselona’yı da saymamız gerekir. ‘Paella’ ve ‘tapas’ı denenmesi gereken lezzetleri arasındadır. Coğrafyalarından dolayı genellikle yiyeceklerinde deniz ürünleri bulunmaktadır.

Neden Barcelona?

Eğer gitar sesleri eşliğinde harika bir mimariyle gözlerinizi doyurarak, sokaklarda eğlenmek, harika düzeniyle karmaşık şehirlerden sonra rahatlamak istiyorsanız sizlere İstanbul Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Barselona’yı öneriyoruz.