heidelberg
heidelberg
heidelberg
heidelberg
heidelberg
heidelberg
heidelberg
heidelberg
heidelberg
heidelberg

Üniversite kasabası

Heidelberg Almanya’nın güneybatısında Baden-Württemberg eyaletinde bulunan, Neckar nehrinin hemen yanında kurulmuş güzeller güzeli bir üniversite kasabasıdır. Toplam nüfusu yaklaşık 160,000 olan bu şehrin dörtte biri öğrencilerden oluşmaktadır. Frankfurt’un yaklaşık 80 km uzaklığında olan Heidelberg, Baden-Württemberg eyaletinin beşinci en büyük şehri, yoğun nüfuslu Rhine-Neckar metropolit bölgesinin bir parçasıdır. 1368 yılında kurulan Heidelberg Üniversitesi Almanya’nın en eksi,  Avrupa’nın ise en köklü üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bir bilim merkezi olan Heidelberg birçok dünyaca ünlü araştırma tesisine de ev sahipliği yapmaktadır. 

Turistik zenginlik

Akademik cazibesinin yanı sıra Heidelberg aynı zamanda son derece popüler bir turistik mekândır. Oldukça romantik bir şehir manzarasına sahip bu şehir, Heidelberg Kalesine, Filozoflar Patikası ve barok usulü Tarihi Kente ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi kent Ortaçağ’dan kalma birçok yapı barındırmaktadır ve Heidelberg Kalesi burada ufuktan yükselmektedir. Gotik ve Rönesans karması bir yapıya sahip olan Heidelberg Kalesi muazzam bir kraliyet sarayıdır ve Prens Elector Ruprecht III tarafından inşa edilmiştir. Bu kale ve bahçesi Otuz Yıl Savaşları ve Bavyera Veraset Savaşları boyunca birçok kez yıkıma uğramıştır. Bir süre harabeleri taş ocağı olarak suiistimal edilen kale daha sonra Kont Charles de Graimberg tarafından koruma altına alınmıştır. Bugün kale ve bahçesi birçok festivallere, tiyatro oyunlarına ve açık-hava opera ve müzikallere ev sahipliği yapmaktadır. Adını üniversite profesörlerinin sıklıkla yaptığı yürüyüşlerden alan Filozof Patikasından da rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.

Sosyal hareketlilik

Heidelberg’de yıl boyunca birçok şenlik ve festival düzenlenmektedir. Şubat ayında Vampirler Balosu ve Mardis Gras yada Karnaval dengi olan Fasching düzenlenmektedir, ve yerel kale veya belediye sarayında devasa bir vampir temalı kostüm partisinden oluşmaktadır.Mart ve Nisan aylarında Heidelberg Baharı, Klasik müzik festivali ve Uluslararası Paskalya Yumurtası marketi düzenlenir. Nisanın son hafta sonunda bir yarı maraton düzenlenir. Yaz dönemi Heidelberg kalesi ve eski taş köprü aydınlatılır ve havai fişekler atılır. Eylül’ün son Cumartesi’sinde Tarihi Kent Sonbahar Festivali düzenlenmektedir. Bu festivalde bir orta çağ marketi, sanat ve zanaat marketleri, bitpazarı ve Sambadan Rock müziğine çeşitli müzikler düzenlenir. Ekim ve Kasım’da Uluslararası film festivalleri, Tiyatro günleri ve Caz festivalleri yapılır. Ayrıca her kasım Filmfestival Mannheim-Heidelberg burada düzenlenmektedir. Bu festival dünyanın her yerinden sanat filmleri sergilemektedir. Noel dönemi şehrin en eski kısmında Noel marketi kurulur. Heidelberg ayrıca birçok tarihi müzeye de ev sahipliği yapmaktadır ve bu müzelerde Almanya tarihinin en ince noktaları gözlemlenebilir.

Neden Heidelberg?

Gerek akademik zenginlikleri olsun gerek tarihi zenginlikleri gerekse yapılacak kültürel aktiviteleri, Heidelberg hiç şüphesiz Almanya’nın en renkli şehirlerinden biridir. Bu köklü şehirde de hiç şüphesiz Almanca öğrenmenin zevki de ayrı bir yere sahip olacaktır. Dörtte biri öğrencilerden oluşmasından dolayı buraya eğitime gelen öğrenciler hiç şüphesiz yabancılık da çekmeyecektir, ki bu durumda iletişim kurmaları için inisiyatif kazanacaklardır. Bu nedenle de Almanca öğrenmeleri kolaylaşacaktır. Bu nedenlerden dolayı İstanbul Yurtdışı Eğitim Heidelberg’i kesinlikle tavsiye etmekte ve eğer bizimle gitmeyi seçerseniz size en kaliteli hizmeti sunacağını garanti vermektedir.