munih
munih
munih
munih
munih
munih
munih
munih
munih

Teknoloji başkenti

Kuruluş tarihi M.S 1158’lere dayanan Münih, 1 Aralık 2006 verilerine göre 1,5 milyona yakın nüfüsa sahiptir. Almanya´nın 3. büyük şehri olan Münih, Bavyera Eyaleti´nin en büyük şehri ve başkentidir. Almanya’nın yeşil kalbinde bulunan bu şehir bir yandan geleneksel değerlerine tutunurken, diğer yandan son derece modern ve kozmopolit bir kent olmayı başarmıştır. Üniversitesi, akademileri, tarihsel anıtları, ünlü müzeleri ve her yıl ekim ayında düzenlenen festivaliyle farklı kesimlerden insanları barındıran kentin kendine özgü bir dinamizmi vardır ve ekonomik koşullardan dolayı yaşam standardı oldukça yüksektir. Avrupa´nın en önemli kültür şehirlerinden biri olarak nitelendirilen Münih´te sizlere farklı seçenekler sunan birçok müzeyi görebilirsiniz.

Bavyera Alplerinin kuzeyinde, İsar Nehri kıyısında kurulu olan Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü kentidir. Konumundan dolayı föhn, yani güneydeki dağlardan gelen ılık rüzgarlar tarafından okşanmaktadır. Tarihin derin izlerini taşıyan bu şehir, dünya çapında bir kültür metropolüdür. “Ekim festivali” ile ünlü kent, aynı zamanda pek çok sanatsal etkinliğiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Münih, Avrupa’nın önde gelen finans ve toptan ticaret merkezlerinden biri durumundadır ve Almanya'nın önemli finansal kaynaklarından biri olan şehir, dünya çapında bir teknoloji başkenti olarak kabul edilmektedir.

Ilıman iklim

Münih genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Kuzey ve Kuzeybatı bölgeleri okyanusun ve Gulf Stream akıntısının ılıman etkisine açıktır. Doğu bölgelerde ise daha karasal bir iklim görülür. Ülke genelinde soğuk, bulutlu, rutubetli kışlar görüldüğü söylenebilir. Yazlar ise sıcaktır ve zaman zaman 30 derecenin üzerine çıkabilmektedir.

Çeşitli akademik seçenekler

Bavyera eyaletinin geleneksel kalbini özetlerken aynı zamanda en son teknoloji ürünü modern bir şehir imajı sergileyen Münih hiç şüphesizdir ki sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Rahat modern havası geleneksel bir cazibeyle karışık bu şehirde birçok bira işletmeleri, devasa yeşil alanları olan muazzam bir tarihi merkez, üç üst düzey üniversite ve Almanya’nın en büyük ileri teknoloji işletmecilik topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Bavyeralılar ayrıca Almanya’nın en sıcak kanlı insanlarıdır. Münih’te yaşayanlar oldukça pratik, sakin ve rahat insanlardır.

BMW, Allianz ve Siemens gibi birçok büyük küresel şirketin merkezleri Münih’te bulunmaktadır ve bu şehir yaklaşık 5% ile Almanya’nın en düşük işsizlik oranına sahiptir. Şehirde ayrıca S-Bahn sistemiyle beraber gelen mükemmel bir toplu taşıma sistemi ve bunun yanı sıra şehri Paris, Budapeşte ve Venedik dahil Avrupa’nın hemen her yerine bağlayan bir merkez istasyon bulunmaktadır. Avrupa’yla olan bağlantılarının yanı sıra Münih kendi de uluslararası öğrenciler için birçok olanak sunmaktadır. Devasa parklar, İngiliz Bahçesi ve Isar Nehri Münih’i Almanya’nın en doğal şehirlerinden biri yapmaktadır ve bu da yaşam kalitesini bir o kadar yükseltmektedir. Bunun yanı sıra Oktoberfest bira festivali de Münih’te çok önemli bir yere sahiptir. Bavyera’nın geleneklerinden gelen Oktoberfest birçok Bavyera geleneksel yemekleriyle kutlanmaktadır.

Neden Münih?

Münih Almanca öğrenmek için harika bir yerdir. Hemen dibinde dağları ve gölleriyle, inanılmaz tarihi ve kültürel hazineleriyle, Münih’i sevmemek neredeyse imkânsızdır. Sıcak kanlı halkı daima ziyaretçilere kucak açan, geleneklerin modern dünyayla birleştiği bu şehirde hemen herkes Almancalarını geliştirmek için oldukça hevesli bir tavır sergileyebilecek, bununla beraber de hem eğlenip hem de kültürlerini geliştirebileceklerdir. Bu nedenle İstanbul Yurtdışı Eğitim Münih’i kesinlikle tavsiye etmektedir ve bizi seçerseniz size en yüksek kaliteli hizmeti sunacaktır.