frankfurt
frankfurt
frankfurt
frankfurt
frankfurt
frankfurt
frankfurt
frankfurt
frankfurt

Finans ve kültür merkezi

Her şeyden önce Almanya´da Frankfurt ismi ile anılan iki kent bulunduğunu belirtelim. Bu kentler birbirlerinden ayrılması için kıyılarında bulundukları nehirlerle birlikte anılırlar. Eski batı Almanya kısmında olanın tam adı Frankfurt Am Main olup, sadece Frankfurt denilince anlaşılması gereken yer burasıdır. Almanya'nın beşinci büyük şehri Frankfurt, Ortaçağ'dan beri Almanya'nın en önemli kent merkezlerinden biri olmuştur. Günümüzde Frankfurt sadece Almanya değil, Avrupa çapında da önemli bir finans, fuar ve de hizmet merkezidir ve Alpha World Cities olarak adlandırılan tek Alman büyükşehridir. Avrupa’nın en iyi müzik tiyatroları arasında yer alan Frankfurt operası ve müzeleri ile Almanya'nın kültürel açıdan dikkat çeken en önemli şehirlerindendir. Şehrin en ünlü dinlenme ve mesire yeri Main nehrinin kıyısı olup, nehir kıyısı boyunca uluslararası önem taşıyan film, mimarlık, uygulamalı sanat ve modern sanat müzeleri sıralanmaktadır. Eski Opera Binası, Römerberg Meydanı, St. Paul Kilisesi, Main Tower, Frankfurt Dom Katedrali ve şehrin en ünlü yazarı olan Goethe’nin evi gezilecek yerler arasındadır.

Sayısız aktivite

Frankfurt´ta devasa binalara boynunuz geriye eğilebildiğince bakıp hayran olabilir, bol miktarda İtalyan, Kore ve Çin restoranına, meraklısı iseniz, hemen her yerde müzeye rastlayabilirsiniz. Dünyanın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı, yayın ve elektronik yayıncılık alanında faaliyet gösteren kuruluşların katılımıyla 1949 yılından bu yana bu kentte gerçekleştirilmektedir. Fuarlar kenti Frankfurt´tan bahsederken, otomobil dünyasının kalbinin attığı Frankfurt Otomobil Fuarı da unutulmamalıdır.

Birçok görkemli parka ve açık alana sahip, birçok kültürel festival ve etkinliğe ev sahipliği yapan Frankfurt, yazları rengârenk, Noel döneminde ise yanardöner bir havaya sahiptir. 40’ı aşkın parkla beraber şehrin yüzde 52’si açık hava veya su kütlesinden oluşmaktadır. Almanya’nın finansal merkezi olarak bilinen Frankfurt, ufukta yıldızlara uzanan gökdelenleriyle göz kamaştırıcı bir tablo çizerken, eğer biraz eşelerseniz bu şehrin muazzam tarihini, müzelerini ve yemek kültürünü tanıyabilirsiniz. Bu kültürel zenginlik, gerek müze nehir kıyısıyla, gerek opera binasıyla gerekse uluslararası restoranlarıyla kendini göstermektedir. Her Ağustos’ta Main kıyısında Museumsuferfest festivali yapılmaktadır ve toplam 3 gün sürmektedir. Bu festivalde sanat, müzik ve gastronomi kutlanmaktadır. Frankfurt’taki bütün gece kulüpleri bu üç gün boyunca DJ’ler ve canlı müzik etkinlikleri düzenlemektedir. Bu süre zarfında isterseniz klasik Tango müziğine, isterseniz en kaliteli DJ’lerden elektronik müziklere dans edebilirsiniz. Main Nehri şehrin odak noktasıdır. Bu nehrin her iki yanından karşıyı rahatlıkla gözlemlemek mümkündür ve bu da modern şehrin siluetiyle eski mimarinin arasındaki ahenge katkı sağlamaktadır.

Tarihi önemi

Şehrin tarihine ilgi duyanların ayrıca Almanca adı Paulskirche olan Aziz Paul Kilisesine uğramaları önerilmektedir. Bu kilise Amanya’nın demokrasisinin gelişimiyle yakından ilişkilidir ve ülkenin ilk seçimle gelen yasama organı olan 1848 Frankfurt Parlamentosu burada kurulmuştur. Resmedilmeye değer market merkezi olan Römenberg tarihi kentin orta çağa dayanan kalbidir ve her yıl dünyaca ünlü Noel marketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Pembe duvarlı Belediye Konağı ve etrafındaki kendine özgü tarzları olan binalar da resmedilmeye değerdir. Son olarak da Main Tower kulesinin tepesine çıkıp şehrin tamamını gözlemleyebilirsiniz.

Neden Frankfurt?

Almanca öğrenmek isteyen biri için Frankfurt ideal bir şehirdir. Tarihin modern dünyayla birleştiği bu muazzam şehirde yapılacak birçok aktivite, görülecek birçok yer olduğu için bu şehirde kişinin canının sıkılması mümkün değildir. Bu şehirde dil öğrenirken hem eğlenebilir hem de kültürünüzü geliştirebilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı İstanbul Yurtdışı Eğitim Frankfurt’u kesinlikle önermektedir ve eğer bizimle gitmeyi seçerseniz size en kaliteli hizmeti sunacaktır.