floransa
floransa
floransa
floransa
floransa
floransa
floransa
floransa
floransa
floransa
floransa

Rönesans’ın Başlangıç Noktası

Floransa Rönesans’ın başlangıç noktası olarak bilinen, Medici Ailesi’ne, Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi önemli isimlere ev sahipliği yapmış, mimarisi ve kültürüyle insanı büyüleyen, aynı zamanda da İtalya’da Toskana bölgesinin başkenti olan şehirdir. Şehirde yoğun bir turist kalabalığı olmasına rağmen çok fazla trafik problemine sahip değildir. Şehrin merkezinde çok fazla araç görmek mümkün değildir, bisiklet daha sık kullanılan bir ulaşım aracıdır. 

Medici Ailesi

Floransa’dan bahsettiğimizde ilk değinmemiz gereken nokta Medici Ailesi’dir. Bu aile 15. yy’da yönetimin başına gelip ülkeyi bir kültür merkezi yapmanın yanı sıra ekonomik olarak da güçlendirmiştir. Aile Rönesans’ı başlatan isim olarak kabul edilir, bunun sebebi de ailenin sanata verdiği değerden kaynaklanmaktadır. Dönemin sanatçılarına maddi manevi destek sağlayan Mediciler, Rönesans denildiğinde akla gelen çoğu eserin arkasındaki isimdir.

Sanat Şehri

Şehrin tam merkezinde ihtişamıyla büyüleyen; yeşil ve kırmızının muhteşem bir ahenk yakaladığı Rönesans’ın en önemli eserlerinden biri olan Duomo Katedrali şehrin simgesi konumundadır. Sadece karşısında durup Duomo’ya bakmak bile sizi etkilemeye yetecektir. Duomo’nun hemen karşısında dönemin önde gelen sanatçılarından Medici Ailesi’ne kadar birçok önemli ismin vaftiz edildiği Aziz Giovanni Vaftizhanesi vardır. Bu vaftizhanenin Pisano ve Ghiberti tarafından tasarlanmış, resim heykelcilik adına büyük önem taşıyan kapısını da mutlaka incelemeli hikâyesini dinlemelisiniz. Medici Ailesinin sarayı olan Palazzo Vecchio, mimari açıdan büyük önem taşıyan Ponte Vecchio köprüsü de Floransa’yı Floransa yapan diğer unsurlardandır. Gotik mimarisine sahip kiliselerin yanı sıra ev sahipliği yaptığı heykeller ile de meşhurdur. Bunlardan en meşhuru da şüphesiz Michalengelo’nun Davud heykelidir. Sokaklarda sokak sanatçılarını görebileceğiniz, daracık sokaklarında yürürken kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceğiniz Floransa sanatın doğduğu yer olduğunu her unsuruyla kanıtlıyor.

Neden Floransa?

Bir turizm şehri olduğundan ve dil okulları için gelen öğrencilerden dolayı, halkı farklı kültürdeki insanlar ile birlikte yaşamaya alışkındır. Bu nedenle oldukça sıcakkanlı ve yardımseverlerdir. İtalyancanın yanı sıra çoğu turizm şehrinde olduğu gibi İngilizce de çok konuşulmaktadır. Eğer siz de bir yandan sanatı doyasıya hissedebileceğiniz bir yandan da İtalyanca ve İngilizcenizi pratik yapabileceğiniz bir yerde dil eğitimi almak isterseniz, İstanbul Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlere sanatın doğum yeri Floransa’yı öneriyoruz.

Diğer Şehir Seçenekleri

Fiyatlar

OKUL SEÇENEKLERİ