dublin
dublin
dublin
dublin
dublin
dublin
  • Mutluluğun başkenti 

Sıcakkanlı insanları, doğal güzellikleri, tarihi yapıları, mimarisi, rengarenk kapıları ve pubları ile ünlü Dublin BBC tarafından “Avrupa’da yaşanacak en iyi başkent”, İrlanda ise “en mutlu insanların yaşadığı ülke” olarak seçilmiştir. Dublin’in tarihi geçmişi MÖ1. yüzyıla kadar dayanır. Vikinglerin şehri keşfetmesiyle başlayan tarihi serüvende pek çok ülkenin egemenliğine giren Dublin, 1922 yılında bağımsızlığını kazanarak İrlanda’nın başkenti olmuştur. Şehir tarihi açıdan olduğu gibi kültürel açıdan da oldukça zengindir.  19. ve 20. yüzyıl edebiyatına damga vurmuş James Joyce, Oscar Wilde, Bram Stoker, William Butler Yates, Jonathan Swift, Samuel Beckett ve George Bernard Shaw gibi isimler burada yetişip, en önemli eserlerini vermişlerdir. Bu nedenle Dublin, günümüzde hem edebiyat hem de kültürün diğer alanlarında öncü şehirlerden biri olarak karşımıza çıkar.

  • Dostluk ve kardeşlik şehri 

Dublin dünyanın en genç ve dost canlısı şehirlerinden biridir. Dublin’e adım attığınız andan itibaren sımsıcak insanların yaşadığı bir ülkeye vardığınızı anlamanız uzun sürmeyecektir. Havalanında bindiğiniz taksinin şoföründen, adres sorduğunuz kızıl saçlı teyzeye  veya size  İrlanda usulü Guinness servis eden barmene kadar herkes sizinle sohbet etmeye hazırdır. 

  • İrlanda’lı Şansı 

İrlanda’lılar kendilerini şanslı bulurlar. Bu nedenle “Good luck from Ireland” (İrlanda’dan iyi şanslar) deyimi çok sık kullanılanılır. İrlanda’nın en önemli sembollerinden biri olan ve Leprechaun olarak bilinen İrlanda cücesi, İrlanda halk mitolojisinde çok önemli bir yere sahiptir. Yeşil giysileri ve şapkasıyla tanınan bu cücenin gökkuşağının diğer tarafında yaşadığına ve iyi şans getirdiğine inanılır. Dublin’de her an bir cüce gökkuşağından inip size bir çömlek altın verebilir J . 

  • Dublin Kapıları

Şehrin simgelerinden biri olan Dublin Kapıları rengârenk ve süslü birer geçit gibidir. 18. Yüzyılda Georgian tarzında yapılmış bu kapılar zaman içerisinde yaşayanlar tarafından özel olarak tasarlanmış desenlerle süslenmiş ve bu zamanla bir gelenek haline gelmiştir. 

  • Öğrenci Şehri 

İrlanda’da bulunan sekiz üniversiteden 4 tanesi Dublin’dedir. Bu üniversitelerden Trinity College ve  University College  “QS World University Rankings” listesinde üst sıralarda bulunur. Dünyanın en güzel kütüphanelerinden biri olarak olarak kabul edilen “Uzun Oda” 1700’lerin başlarında Trinity College bünyesinde inşa edilmiştir. Günümüzde dil eğitim merkezlerinin de çoğalmasıyla ile Dublin tam bir öğrenci şehri olarak karşımıza çıkar.

  • Yemyeşil Bir Şehir

Artık Anadili İngilizce olacak son Avrupa Birliği başkenti olan Dublin, öğrenci çekme konusunda teçhizatına yeni bir nitelik eklemiştir. Çoğunlukla gençlik tarafından körüklenen uluslararası eğitim sektörü göz önüne alındığında, Şehir tabii ki öğrencileri eğlendirmek için birçok ünlü mekân sunmaktadır: İrlanda cücesi müzesi, Tapınak Bar ve Guinness Deposu bunlardan birkaçıdır ve tam İrlanda kültürünü içselleştirmek için buralara mutlaka uğranmalıdır. Bunların yanı sıra daha az bilinen bazı cevherler Iveagh Bahçeleri, Glasnevin Mezarlığı ve Phoenix Parkı’dır. Şehir merkezinde yaklaşık 850 bar ve birahane bulunduran Dublin gerçekten de dost canlısı itibarından ödün vermemektedir. Kayda değer barların arasında Davy Byrnes, Foggy Dew ve son yıllarda minyatür bir müzik kurumu ve her türlü bağımsız yapım merkezi olarak itibar kazanmış olan Whelan’s bulunmaktadır.

  • Neden Dublin?

Anadili İngilizce olan İrlanda dolayısıyla İngilizce öğrenmek için de idealdir. Buraya gelen bir İngilizce öğrencisi zaten oldukça yoğun bir şekilde İngilizcesini kullanıp pratik yapabilecektir. Bunun yanı sıra halkın sıcak kanlı ve dost canlısı olması da ayrıca öğrenciyi cesaretlendirecek, bu da İngilizce öğrenmesinde katkı sağlayacaktır. Bu nedenlerden dolayı Dublin İstanbul Yurtdışı Eğitim tarafından en çok önerilen şehirlerden biridir ve eğer bizimle gitmeyi seçerseniz size en kaliteli hizmeti sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Diğer Şehir Seçenekleri

Fiyatlar