cork
cork
cork
cork
cork
cork
cork
cork
cork
cork
cork

İrlanda’nın diğer başkenti

İrlanda’nın güneyinde bulunan Cork şehri, Munster bölgesine bağlı olup 120.000 üzerinde nüfusuyla İrlanda Cumhuriyeti’nin Dublin’den sonraki en kalabalık şehridir.  Başkent Dublin ile sürekli bir çekişme halinde olan Cork şehrinin halkı kendilerini “gerçek başkentli” olarak görmektedirler. Aynı zamanda Cork Kontluğu'nun idari ve ana yerleşim merkezidir. Lee Nehri'nin iki kolunun ortasında kurulu şehir, bir adayı andırmaktadır. 17. yüzyıldan kalma sokakları, enteresan su yolları ile bu kompakt şehir ziyaretçilerini büyülemeye devam etmektedir.

Liman şehri

Cork şehrinin üzerinde bulunduğu Lee Nehri dünyanın en büyük doğal limanı olan Cork Harbour’a dökülmektedir. İrlanda’nın birçok yeri gibi Cork’ta da sıcaklıklar çok yüksek ve çok düşük olmamakta, sık sık yağış görülmektedir. Dünya'nın en büyük doğal limanları olan Lough Mahon ve Cork limanlarına sahip şehrin ekonomisi tuz, demir, turizm ve yün ithalatına dayanmaktadır.

Neden Cork?

Özellikle Fransa ve İspanya’dan 1990’ların başında çok göç almış olan Cork şehri bu farklılıkları da kültürünün zenginleşmesinde kullanabilmiştir. Günümüzde ise en çok göçü Polonya, Hırvatistan, Litvanya ve Letonya gibi Doğu Avrupa ülkelerinden almaktadır. Bunlara ek olarak, az da olsa Afrika ve Asya ülkelerinden de göç alan şehirde bu çeşitlilik kültüre olduğu kadar yemeklere de yansımış ve şehir çok farklı mutfaklara ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Cork Opera House, Crawford Municipal Art Gallery, Lewis Glucksman Gallery, Cork City Goal, Blarney Şatosu ve Everyman Saray Tiyatrosu uğranması gereken kültürel mekanlardır. İrlanda’nın bu gururlu “diğer” başkenti İngilizce eğitimi almak isteyenleri beklemektedir. İstanbul Yurtdışı Eğitim Cork’u tavsiye eder ve kaliteli bir hizmet sunmayı garanti eder.

Diğer Şehir Seçenekleri

Fiyatlar

OKUL SEÇENEKLERİ