Film Okulları
Film Okulları
Film Okulları

Film Okulları

Film Okulları

Sinema dünya çapında en çok ilgi gören sanat dallarından biridir. İlk filmin 1895'te, ilk renkli filmin 1902'de yapıldığı, günümüze kadar büyük gelişmelere sahne olan dünya sinemasının 120 yılı aşkın tarihinde, New York'ta 6 Ekim 1927'de izleyiciyle buluşan, ilk kez görüntülerin ve seslerin beraber kaydolduğu, aynı zamanda ilk uzun metraj film olma özelliği taşıyan yapımın "The Jazz Singer"ın üzerinden 93 yıl geçti.

Sesli sinemayla birlikte izleyici sayılarındaki artış, film endüstrisini dünyada popülerliğini koruyan, sürekli gelişen, onlarca insanın çalıştığı, büyük paraların konuşulduğu ve çok geniş iş potansiyeline sahip bir sektör haline getirmiştir. Bu açıdan bakıldığında, sinema okulları bir yandan eskiden yaygın olan “okullu olmayan” tabirini ortadan kaldırarak, çağın gereksinimlerini özümsemiş oyuncu, senarist, yönetmen ve teknik eleman yetiştirerek sektöre nitelikli iş gücü sağlarken, diğer yandan sanatsal ve teknik anlamdaki yeniliklerle film endüstrisinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Yurt dışında sinema eğitimi almak bu sanat dalına gönül vermiş herkesin ortak hayalidir. Sinema dendiğinde aklımıza ilk önce önemli film galalarına ve festivallere de ev sahipliği yapan “Hollywood” gelir. Bu nedenle en iyi sinema eğitiminin ABD’de bulunan okullarda verildiği düşünülür. Bu düşüncenin haklılık payı olmakla birlikte, ABD dışında özellikle de Avrupa’da pek çok okul seçeneği bulunmaktadır. Avrupa sinemasının merkezleri arasında Fransa, İtalya ve İngiltere başta olmak üzere eski doğu bloku ülkelerinde de zengin bir sinema deneyimi olduğunu biliyoruz.

Sinema okullarında oyunculuk, film teorisi, prodüksiyon, senaryo yazarlığı, story boarding, sinematografi, yönetmenlik, prodüksiyon tasarımı, kurgu ve post-prodüksiyon gibi pek çok konuda eğitim alabilir, atölye çalışmaları ile gerçek setlere girerek tecrübe kazanabilir, yetenekli olduğunuz alanda kariyer hedeflerinize odaklanabilirsiniz.

Sinemaya tutkuyla bağlıysanız, iyi bir sinema yönetmeni, yaratıcı ve ileriyi gören bir senarist, farklı dünyaları keşfedebilen bir görüntü yönetmeni veya dünyaca ünlü bir oyuncu olmak hayali kuruyorsanız, dünyanın en iyi sinema okulları sizlere kapılarını aralıyor. Hayaller gerçeğin başlangıcıdır..

United States Amerika

New York Film Academy
New York Film Academy New York, Los Angeles , Florida , Harward University
University of Califonia, Irvine

KANADA

United Kingdom İNGİLTERE

Italy İTALYA

France Fransa