Başak Toksöz

Başak Toksöz

Merhaba,

Şu an stajyer doktor olduğum için TUS serüvenim başlamadan yurtdışı dil eğitimim için geçen yaz harekete geçtim. Birçok danışmanlık şirketiyle sayısız mailler, telefon görüşmeleri sonucunda bana daha samimiyetle tavsiyelerde bulunan, okullara, ülkelere hakim ve beni eğitimim için kendime önce hangi soruları sormam gerektiği konusunda yönlendiren İstanbul Yurtdışı Eğitim çalışanları ile bu süreci yürütmeye karar verdim.

Daha önce Malta'da dil okulu tecrübem olduğu için bu sefer başka bir ülkeye gitmeyi tercih ettim. Aile yanında konaklama isteğimden dolayı sıcak insanların soğuk ülkesi İrlanda'da, Dublin'de 8 haftalık bir eğitimin benim tam da isteğim olduğunu söylediler. Ben de yaptığım araştırmalar sonunda bu güzel, yeşil ülkeye gitme tavsiyelerine uydum. Bana önerilen okullar arasında Centre of English Studies Dublin'i seçtim. Okul başlamadan bir gün önce İrlanda'ya gittiğim için öncesinde hem ailemle tanışmış oldum hem de bana çevreyi gezdirdikleri için öncesinde okula nasıl nereden gideceğim hakkında daha detaylı fikrim oldu.

Okulun ilk günü yapılan sınavda seviyem C2-Proficiency olarak belirlendi ve 12 kişilik sınıfımda hemen derslere başladım. Her cuma kursu bitip de aramızdan ayrılan arkadaşlarla beraber sonraki haftalarda sınıfta sadece 3-4 kişiydik ve bu da aldığımız eğitimin kalitesini arttırdı. Genel anlamda da CES'in öğretmen kadrosundan, haftalık planladıkları etkinliklerden kısaca neredeyse her şeyinden çok çok memnun kaldım. Çok güzel arkadaşlıklar edindim. Ufak tefek bir sorum veya sorunum olduğunda da gerek danışman şirketimle gerekse okulumla bunu çok kısa sürede çözdüm.

Konaklamama gelirsek, İrlandalılar evet hepsi çok sıcakkanlı insanlar ve gerçekten yanında kaldığım aile beni kendi kızlarından farklı görmedi. Eve geç geldiğim zamanlarda bile günün dedikodusunu yapmadan uyumuyorduk host annemle :) Kaldığım ev okula 45 dakika otobüs mesafesindeydi, bu Dublin gibi küçük bir şehre göre biraz uzak bir mesafe fakat özellikle İstanbul'un trafiğinden ve beton manzarasından sıkılan biri için son derece keyifli yolculuk geçiriyorsunuz. Yanınıza oturan kişi size "Hey, günaydın. Umarım bugün senin için çok güzel geçer." derse garipsemeyin, ah bir de otobüsten inerken şoföre teşekkür etmezseniz aşırı kibar İrlandalıların içinde çok kaba karşılanırsınız :) İrlandalıların aksanına ve hızlı konuşmalarına çok kısa sürede alışıyorsunuz, o konuda bir soru işaretiniz olmasın. Zaten herhangi bir sorunuzda size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Dublin havası genelde yağmurlu ve soğuk ama gün içinde açan güneş sizi ısıtmaya yetiyor. Yine de yaz aylarında gitmeme rağmen üzerimde deri ceketim, ayağımda botlarımla dolaştım. Gelmeyi düşünürseniz kesinlikle montunuzu, şemsiyenizi unutmayın derim.

Hayatımda yaşadığım kuşkusuz en güzel tecrübe, mükemmel bir 2 aydı. Tercih ettiğim danışmanlık şirketi, beraber seçtiğimiz ülke, okulum ve yanlarında konakladığım ailemden yana hiçbir pişmanlığım olmadı. İstanbul Yurtdışı Eğitim ailesine buradan bir kez daha teşekkürlerimi ve sevgilerimi iletirim. :)